MUDr. Vladimír Holý

Pediatr MUDr. Holý s.r.o. - praktický lékař pro děti a dorost

Libouchec 370
403 35 Libouchec
Firemní telefon: +420 475 222 366
Mobilní telefon: +420 603 256 929
IČ: 5500290Co je aktuálního u nás?

 

Pohotovost na ambulanci Dětské kliniky nemocnice Ústí nad Labem,přízemí,vchod D2

Po - Pá:  17 - 20  hod

So, Ne, svátky:   9 - 18  hod

tel: 477 114 231

Pohotovost na ambulanci Dětského odd. Nem. Děčín

Po - Pá:  17 - 20  hod

So, Ne, svátky:   9 - 18  hod

tel: 412 510 555

 

Informace pro pacienty o zpracování osobních údajů naleznete ZDE.

 

Vítejte na stránkách praxe pro děti a dorost v Libouchci a Jílovém u Děčína.

Od 25.5.2018 vstupuje v platnost evropská směrnice pro ochranu osobních údajů známá pod zkratkou GDPR. I nás se její změní dotýká, ikdyž i v minulosti jsme řadu mechanismů k uplatnění ochrany osobních dat měli podle tehdy platné legislativy. Samotná praxe teprve ukáže,jak se bude směrnice uplatňovat,ale je jisté,že budeme muset zpřísnit některé naše procesy. Velmi problematické budou jakékoliv telefonické informace,po seznámení s problematikou a názoru právníků bude nutné při poskytování telefonických informací používat osobní PIN k ověření totožnosti volajícícho.Souhlas k poskytování telefonických informací s PINem bude nutné pisemně potvrdit v ordinaci a založit do dokumentace. Nebude možné během práce v ordinaci vyřizovat záležitosti jedno pacienta před druhým-telefony,informace v čekárně apod.Nebude možné cokoliv s osobními daty posílat mailem(nestačí ani souhlas) nebo prostřednictvím třetí osoby apod.Budeme zřejmě muset více upřednostňovat osobní kontakt při sdělování osobních údajů.Tato problematika se dotýká více méně každého z nás a budeme se v nových podmínkach stále učit,jak jim vyhovět a přitom i racionálně a efektivně pracovat.

 

 Léto a pěkné počasí jsou nenávratně pryč a nastaly chladné dny,kdy začíná stoupat nemocnost a plnit se čekárny ordinací. Jako každý rok se v drtivé většině jedná o běžná nachlazení,spíše vyjímečně o komplikovanější nemoci.Je prokázané,že nejméně 90% všech počátečních fází nemocí dýchacích cest jsou virové infekce,tedy ty,na které žádná antibiotika nezabírají a je třeba je především vyležet,nepřecházet a správně doléčit.U běžný virových katarů horních cest dýchacích mohou být z počátku teploty,které obvykle do 3 dnů ustoupí,typický je kašel,rýma,škrábání v krku.Při správném léčebném režimu by nemocný měl být do týdne zdráv.Správným léčebným režimem máme na mysli při teplotách klid na lůžku,vydatný pitný režim,zvlhčování domácího prostředí a pravidelné větrání.Léky jsou vždy druhotné a není dobré na ně spoléhat a nemoc přecházet.Při teplotě nad 38 st.by měl být vždy podán lék na snížení teploty,při rýmě jsou dobré kapky nebo sprej na zvlhčení sliznice ,obvykle Vincentka nebo mořská voda,eventuálně kapky na uvolnění nosu,při kašli je dobré podat lék proti kašli při dráždivém kašli a naopak lék na vykašlávání při zahlenění.Jistě není nutné v prvních dnech lehkého kataru navštěvovat lékaře,pokud nemocný dobře nemoc snáší a stav není příliš akutní.K lékaři by se ale mělo jít co nejdříve při teplotách nad 40 st.,silných bolestech hlavy,tuhé šíji,silném zvracení apodobně,také vždy,když menší teploty trvají déle než 3 dny.Dobré je i v těchto dnech konzumovat více vitamínů v podobě ovoce a zeleniny nebo tabletové podobě,vhodné jsou přípravky k posílení imunity,například pro děti od 3 let je velice vhodný přípravek PREVENTAN,BETAGLUKANY-HLÍVA příápravek Hlíváček.Vhodné je užívání PROBIOTIK-LACTOBACILU,především pro děti navštěvující kolektivy,kde se vyskytuje vždy v zimě více bacilů-V chladných měsících je vhodné vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí,například kina,divadla,diskotéky,kde je vyšší riziko přenosu kapénkové infekce a nákazy virosou.Pokud již v rodině nemocný je,měl by se ke svému okolí chovat co nejvíce ohleduplně.Zcela zásadní je vytvořit dětem trvale doma absolutně nekuřácké prostředí,pasivní kuřáctví je velice škodlivé a jednoznačně způsobuje vyšší nemocnost,náchylnost k alergiím a vzniku třeba i průduškového astmatu.

 

Vedle očkování uvedeného níže je nyní aktuální očkování proto chřipce.Velice vhodné je pro chronicky nemocné pacienty,například s astmatem,srdeční vadou,onemocněním ledvin,s cukrovkou,kterým je očkování hrazeno z větší části pojišťovnou.Tito pacienti by si měli u nás zajistit očkovací látku a očkování.Ostatní pacienti si mohou též v režimu nadstandardního očkování očkovaní proti chřipce zajistit,je také,po splnění všech podmínek,zdravotní pojišťovnou proplaceno.Mýtem kolem tohoto očkování je to,že po očkování je průběh chřipky ještě horší.To není pravda,naopak,ale je třeba si uvědomit,že jde o očkování proti chřipce,tedy pouze proti jedné virové infekci mezi mnoha ostatními virosami a proti běžnému nachlazení nechrání a to vede pravděpodobně k podvědomému podceňování běžných infekcí a jejich přecházení a dojmu,že je to pak ještě horší.

 

 

 

Znovu připomínáme,že při Vašich návštěvách ordinací je dobré dodržet charakter ordinací,zvlášť pro nemocné a zvlášť pro zdravé,kdy není vhodné například chodit s nemocným dítětem mezi zdravé a naopak.Doporučujeme využívat rovnoměrně celou ordinační dobu a nenechávat vaší návštěvu na poslední chvíli v domnění,že již bude čekárna volná,bývá to přesně naopak a není možné vždy neomezeně přetahovat ordinační hodiny,neboť musíme zase včas začít v další z našich ordinací.Neukázněnost v tomto smylu nás přetěžuje a zbytečně obtěžuje pozvané pacienty na odpolední prevence. Samozřejmě se tato doporučení netýkají akutních,náhle vzniklých stavů,úrazů apod.Po očkování je nutné 30 minut ještě zůstat v čekárně,není tedy možné na očkování přijít v posledních minutách ordinace,ale nejlépe nejpozději 30 minut před koncem ordinace.Sestra se při kontaktu s pacienty v čekárně ptá,kdo jde na očkování,případně se jí sami ozvete,aby si mohla očkování co nejlépe zorganizovat a nemuseli jste čekat déle,než je nutné.

 

 

 

Nadstandardní a nepovinná očkování

 

Na podzim a v zimě je nejvhodnější doba k zahájení očkování proti klíšťové encefalitidě. Základní očkování jsou 3 dávky, kdy první 2 jsou měsíc po sobě a třetí za 5-12 měsíců. Po 2 dávkách je již zajištěna ochrana. Aktuální cena jedné dávky pro děti do 16 let je 760,- Kč. Po 3.dávce je zajištěna tříletá ochrana, kdy se pak přeočkovává jednou dávkou na další 5 let. Očkovat je možné ale i celoročně, volí se ale tzv. rychlá očkovací schémata. Výhodnější je chladné období roku.Podmínkou je,že očkovaný nesmí mít před zahájením očkování přisáté klíště nejméně 4 týdny.

 

Dále doporučujeme očkování proti meningokoku typu C+A,W,Y- zánět mozkových blan, zde se podává jedna dávka a ochrana je zajištěna nejméně na 5 let, pak je přeočkování. Cena se pohybuje okolo 1350,-Kč.

V současnosti je již k dispozici i očkování proti Meningokoku typu B, vykcína se jmenuje Bexsero, potřeba jsou nejméně 2 dávky, jedna za cenu okolo 2800,- ,některé pojišťovny docela dlobře na očkování přispívají. 

Kojenci mohou být nepovinně očkování pro Pneumokokům ,kteří představují podobné riziko jako meningokok, očkování se provádí 2 dávkami společně s očkování Hexavakcínou. K dispozici je vakcína Synflorix proti 10 typům a Prevenar 13 proti 13 typům. U Prevenaru je doplatek 550,-za jednu dávku.Očkujeme podobně jako Hexu,kdy je možné začít od 9.týden věku života. Očkování je možné odložit,když si to rodiče přejí a chtějí chránit dítě,ale je odklad současně znamená,že nebude chráněné ani proti významným nemocem,proti kterým vakcíny chrání

 

Upozorňujeme také na možnost očkování proti žloutence A (nemoc špinavých rukou) . Očkování proti žloutence A jsou 2 dávky s odstupem 6-12 měsíců. Žloutenku typu B již mají všechny děti oočkovanou. Cena vakcíny typu A je asi 950,-

 

 

Dále je možnost očkovaní protil papiloma viru-rakovina děložního čípku HPV. Nepovinné,ale hrazené očkování je pro dívky i chlapce mezi 13. a 14.rokem, k diposzici jsou Vacíny Cervarix bez doplatku a Gardasil  + Gardasil 9 s doplatkem 300,- a 2170,- . Podávají se 2 dávky po půl roce.

Ukazuje se,jak je očkování významné a prospěšné,neboť s tím,jak klesá celková proočkovanost populace,kdy není vetšina očkována,objevují se nemoce,jak zarděnky,splaničky,dokonce tetanus! a situace se bude zřejmě s dalším poklesem proočkovanost a aktivního zájmu o očkování ještě zhoršovat. Věnujte prosím tématu očkování dostatečnou pozornost a přijímejte především podložené a ověřené informace. Ve všech mediích koluje plne nepravd a fám.

Spolehlivým zdrojem informací je Česká vakcinologická společnost https://www.vakcinace.eu/ nebo také státní zdravotní ústav http://www.szu.cz/.

Dobré je,ostatně,jako v řadě dalších případů, zapojit tzv.zdravý selský rozum a nepřijímat slepě některé "zaručené infromace a doporučení"

Děkuji

 

 

POSUZOVÁNÍ   ZDRAVOTNÍ  ZPUSOBILOSTI   KE  SPORTU

 Vzhledem ke každoročním změnám v naší legislativě se neustále zpřísňují pravidla k vydávání posudků o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu.

Podle vyhlášky č.391/2013 Sb., která vstoupila v platnost dne 31.12.2013, jsme povinni při vydávání posudku o zdravotní způsobilosti ke sportu provést vždy celkové vyšetření posuzovaného dítěte a event. doplnit další nutná vyšetření dle zdravotního stavu nebo rizik v anamnéze. Na vyšetření k posouzení způsobilosti ke sportovní aktivitě je třeba se dopředu objednat.K vyšetření doneste moč posuzovaného dítěte a v případě, že se jedná o první vyšetření před registrací do sportovní organizace je nutné si dopředu zajistit vyšetření EKG (  KARDIOLOGIE – MUDr. Podolský, Oblouková 313/62, Děčín III-Staré Město, tel. 412 510 700, nebo Dětská kardiologie Ústí nad Labem -nemocnice, Budova D1,č.dveří 211,212,

PO-Pá 6,30-15,00 objednat na telefonu 477 112 424, 731 132 737. Před prohlídkou je nutno vyplnit dotazník pro posouzení zdravotní způsobilosti,je přiložen v kapitole DOKUMENTY.

Posudek je platný 12 měsíců od data jeho vydání, pokud v souvislosti s nemocí v průběhu této doby nedošlo ke změně zdravotní způsobilosti. Posouzení způsobilosti k vrcholovému sportu, ke sportovní reprezentaci státu a její přípravě a dále ke vzdělávání ve školách se zaměřením na sport a tělesnou výchovu provádí pouze poskytovatel v oboru tělovýchovné lékařství. Pro vyšší časovou náročnost nenechávejte potvrzení zdravotní způsobilosti na poslední chvíli!!! Tělovýchovně lékařská pracoviště v Ústeckém kraji: Klinika Tornero - www.klinikatornero.cz Medicinsport, s.r.o. - www.medicinsport.cz

 

UŽITEČNÉ  ODKAZY

http://www.babyonline.cz/

http://www.sancedetem.cz/

http://vyzivadeti.cz/

http://cosditetem.cz/

 www.babyonline.cz/tehotenstvi/ebook-dvacetkrat-o-tehotenstvi 

 http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/dvacetkrat-pece-o-dite

CRP+Streptest:  https://www.youtube.com/watch?v=rEDa1jJpIPM

 

 

i ke stažení do mobilu:

http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/dvacetkrat-pece-o-dite

http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/dvacetkrat-o-tehotenstvi

 

Nominovat

Informace o ordinaci MUDr. Vladimír Holý

Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost

 

MUDr. Vladimír Holý poskytuje diagnostickou, léčebnou a preventivní péči v oboru praktického lékařství pro děti a dorost ve dvou odloučených ordinacích:

 

Ordinace Libouchec                                                    

Nádražní 370,

403 35 Libouchec

Tel.: +420 475 222 366

e-mail: holyped@volny.cz

detskylekar-libouchec.cz

Ordinace Jílové

Mírové náměstí 227,

407 01 Jílové

Tel.: +420 412 550 280

e-mail: holyped@volny.cz

detskylekar-jilove.cz

 

Provádíme vyšetření CRP C-reaktivní protein, který pomáhá bez nutnosti laboratoře odhalit včas infekce, kdy je nutné podávat antibiotika. Vyšetření se provádí odběrem několika kapek krve z prstu, trvá asi 3 minuty.

Máme k dispozici močový analyzátor,který umožňuje vyšetření moče přístrojem a není nutné čekat do druhého dne na výsledek z laboratoře.

Nově jsme do obou ordinací poříditil přítroj rychlé diagnostiky Quickread GO,který umožňuje měření CRP a detekci bakterie Streptokoka v nosohltanu

 

Provádíme nastřelování náušnic speciální nastřelovací pistolí od firmy BLOMDAHL, k tomu se používají dočasné náušnice s kamínkem, které se nejpozději za 6 týdnů vymění za ty trvalé. Výkon je bezbolestný a není vůbec žádné krvácení.

http://www.omniprax.cz/index.php?kc=SPC11-101-01

Kontaktní osoby

MUDr. Vladimír Holý

sestra Pavla Filipi - Libouchec

sestra Petra Jedličková - Jílové u Děčína

Cena za služby MUDr. Vladimír Holý

Ceník výkonů nehrazených zdravotní pojišťovnou:

 1. Přihláška do MŠ, střední, vysokou školu

 100,-Kč/  1 přihláška 

 4. Potvrzení na různé akce- tábory, zájmová činnost, stručná potvrzení,výpis dokumentace pro pojišťovnu

 100,- Kč

 5. Lékařská zpráva na žádost rodičů

 150,-Kč

 6. Vyplnění tiskopisu pro pojišťovnu při úrazu

 150,-Kč

 7. Vystavení zdravotního a očkovacího průkazu - duplikát

 100,-Kč

 8. Vystavení zdravotního průkazu pro práci v potravinářství

 200,-Kč

 9. Vyšetření pro svářečský průkaz

 200,-Kč

 10. Vyšetření pro řidičský průkaz

 400,-Kč

 11.vyšetření pro zbrojní pas

400,-Kč

 12. Očkování na vlastní žádost - doporučené

v ceně zahrnut předpis očkovací látky, spotřebovaný materiál a výkon

 150,- Kč

 13. Propíchnutí ušních lalůčků a zavedení náušnic

       Nastřelení náušnic pistolí,v ceně jsou 2 titanové dočasné náušnice s kamínkem 

 250,-Kč

 550,- Kč

 

 

 15. Vyšetření před umělým přerušením těhotenství

 200,- + cena laboratoře

 16. Vyplnění návrhu na ozdravovnu na vlastní žádost

 100,-Kč

 17. Posudek zdravotní způsobilosti ke sportu - regitrovaní, souteže, musí být doplněno EKG vyšetření (hradí se zvlášť)    

 200,- Kč

 

 

 19. Kopie zdravotní dokumentace kopírko 1 strana A4

  5,-Kč

Kde nás najdete?